معرفی کتاب

 

 

دختران افغان

 داستانی از جنگ و عشق نقش گرفته بر گرههای یک قالیچه دست بافت هزاره افغانی

نوشته حسین فیّاض تُرشیزی، ناشر فیّاض، به سه زبان ایتالیائی، انگلیسی واسپانیائی با تیترهای مشروح در ذیل منتشر شده و در کتاب فروشی های اینترنتی در دسترس میباشند:

"The Girls from Afghanistan", "Le ragazze afgane" and "Las jóvenes afganas"

این کتاب داستان ملاقات حسین تاجر ایرانی ایتالیائی فرشهای شرقی در ایتالیا با آذر دختر افغانی متولد شهرستان هرات است.

در اردیبهشت سال ۱۳۶۰ زمانی که اتحاد جماهیر شوروی افغانستان را اشغال کرده بود حسین درکشور مادری اش ایران در مشهد به دیدار خانواده اش و خرید فرش مشغول بود.

در این سفر مطلع میشود که به جز فرش با نقشه های سنتی بلوچ، در بازارمرکز استان خراسان، قالیچه های جدیدی با نقش و نگارهائی که تا بحال ندیده بود خرید و فروش میشوند. از روی کنجکاوی به پرس و جو در مورد این دست بافت های نو میپردازد. این تحقیقات حسین را به دوقارون، اردوگاه آوارگان افغانی در مرز ایران با افغانستان می برد که صدها پناهنده افغانی پس از تهاجم شوروی به کشورشان در آنجا زندگی می کردند.

در آن اردوگاه حسین با آرش، رئيس خانواده کورشی از دو آب افغانستان، دخترجوانش آذر و جمعی دیگر، از جمله ندای نوجوان و عذرای بافنده فرش آشنا میشود. عذرا برای حسین داستان هیجان انگیز نجیبه را تعریف میکند. نجیبه دختری یازده ساله است که یک روز درحالیکه به همراه مادرش در میهمانی بانوی اوّل افغانستان شرکت کرده بود، در وسط یک کودتای نظامی و محاصره و اشغال کاخ ریاست جمهوری به صورت تصادفی گیر می افتد. این حادثه غیر منتظره، منجر به دست گیری و به زندان افتادن نجیبه، مادرش و برادر کوچکش که همراه آنها بود میشود.

حسین از آذر و عذرا "قالیچه های نقال" بدیعی را که بافته بودند می خرد.  نقش و نگار این قالیچه ها، مانند پرده های درویشان دوره گرد، بیانگر داستانهای غم انگیز زندگی آنان و اکثر مردم افغانستان در آن زمان بودند.

چاپ سوّم کتاب ''دختران افغان'' سوای داستان  فرار گروهی از زنان و مردان افغانی از کشورشان، با افزودن 22 تصویر از جمله نقشه های جغرافیائی، عکس ها و همچنین نگارش آخرین خبرها و رویدادهای تاریخی افغانستان و ایران غنی تر گردیده است.

به اضافه، این سه فصل مفصل به آخر کتاب افزوده شده اند:  لغاتنامه اصطلاحات فارسی که  در داستان بکار رفته اند، رویدادهای مهم تاریخی ایران و افغانستان درپنج قرن اخیر بین سالهای ۸۷۷ تا ۱۳۹۳ شمسی و  در پایان مصاحبه ای جامع با نویسنده این نوشته حسین فیّاض تُرشیزی.

حسین فیّاض تُرشیزی در سال ۱۳۲۱ در شهر کاشمر (تُرشیز) در ایران به دنیا آمده و در سال ۱۳۴۵ برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به ایتالیا مهاجرت کرده است. او  پس از پایان تحصیل در رشته روزنامه نگاری، در این کشور بکار تجارت و واردات فرشهای شرقی و ایرانی و در همین حین به نویسندگی پرداخت. اکنون حسین فیّاض تُرشیزی به کار نویسندگی وکارشناسی فرش وسایر دستبافتها اشتغال دارد. از جمله آثارش "قدرت شهروندان"؛ "اولین یکشنبه ماه مه در گلاروس سویس"؛  "من مسلمان در ایتالیا - کدام اسلام در اروپا؟"؛ "فرش ایرانی: فرهنگ و جامعه شرقی در خانه غربی ها"؛ "شرق و غرب: گفتگو بین دو دوست"؛ "راهنمای قالی های شرقی"؛ "مهاجرین مسلمان: کدام ادغام در غرب"؛ "ایران، دلایل عدم توسعه" و "آموزگار روستای اورته چشمه" میباشند.

کتاب های حسین فیاض My books\

© 2004-2015 hosseinfayaz.com, All Rights Reserved

Home Page  -    info@fayaz.it

Fayaz Publisher (Fayaz Editore): http://www.hosseinfayaz.com/

Fayaz Rugs (): http://www.fayaz.it/